Kokių dokumentų reikia parduodant mišką išsikirtimui
Ne visi miškų savininkai yra linkę parduoti mišką su žeme. Kai kurie jų mato savo turimą miško sklypą kaip ilgalaikę investiciją ar pajamų šaltinį, todėl jį renkasi parduoti išsikirtimui – be žemės. Kaip ir miško pardavimo su žeme atveju, jums reikės pasiruošti tam tikrus dokumentus, kurie leis tvarkingai ir teisėtai atlikti visą procesą.
Pirkimo - pardavimo sutartis ir kiti reikalingi dokumentai
Kaip ir atliekant bet kurį kitą su miško valdymu susijusį sandėrį, galiausiai jums reikės pasirašyti pirkimo-pardavimo sutartį. Miškų savininkų interesus saugančios organizacijos atkreipia dėmesį, kad sutartyje verta aiškiai apsibrėžti ne tik vykdomų kirtimų mastą ar trukmę, bet ir pirkėjo atsakomybę už galimus pažeidimus.
Įprastai, parduodant mišką išsikirtimui, miško savininkas įsipareigoja turėti ir pirkėjui pateikti šių dokumentų kopijas:
- Miško valdos nuosavybę patvirtinantį dokumentą.
- Parengtą individualų valdos arba bendrąjį miškotvarkos projektą (jei miško plotas didesnis nei 3 ha).
- Leidimą kirsti mišką.
Be kita ko, miško savininkas privalo informuoti pirkėją apie atsiradusius miško naudojimo ribojimus arba valdos savininkus.
Miškotvarkos projektas
Miškotvarkos projektas yra būtina miško pardavimo išsikirtimui proceso dalis. Neturint tokio projekto, išskyrus tuos atvejus, kai kertamų miškų plotas neviršija 3 ha, miškų kirtimas bus nelegalus. Miško sklypo savininkas yra atsakingas už tokio projekto parengimą. Miškotvarkos projekte nurodoma:
- Per kiek laiko ir kokiais būdais išskirtas miškas bus atkurtas.
- Miške augančių medžių skaičius, tūris ir rūšys.
- Kirtimo normos ir t.t.
Miškotvarkos projektus rengia miškininkystės specialistai, turintys ne tik aukštąjį išsilavinimą šioje srityje, bet ir kvalifikaciją liudijančius atestatus. Tokio projekto parengimas priklauso nuo valdos dydžio, tačiau vidutiniškai užtrunka apie mėnesį. Verta atkreipti dėmesį, kad tuo atveju jeigu miškas priklauso keliems bendraturčiams, jums bus būtina gauti visų jų arba jų įgaliotų asmenų raštiškus leidimus miškotvarkos projektui rengti bei miškui kirsti.
Kadangi miškas yra svarbi valstybės turto dalis, net ir privačių valdų miškotvarkos projektų rengimą prižiūri ir tvirtina speciali institucija – Valstybinė miškų tarnyba. Nuo 2007 metų ji yra atsakinga už privačių miško valdų miškotvarkos projektų tvirtinimą ir registravimą miškų valstybės kadastre. Būtent jai patvirtinus ir užregistravus jūsų projektą, jis bus laikomas tinkamai sutvarkytu.
Leidimai
Tam, kad miškas būtų kertamas, būtina gauti specialų leidimą tai daryti. Leidimus kirsti mišką išduoda Valstybinė miškų tarnyba. Kai kuriais atvejais leidimo kirsti mišką gauti nebūtina – pavyzdžiui, retinant savo valdos ribą, - tačiau tai nėra komercinis kirtimas, o jam ši išimtis negalioja. Kertant mišką su tikslu parduoti medieną, leidimas kirsti mišką yra privalomas.
Pažymėtina, kad kaip ir miškotvarkos projekto atveju, jeigu sklypas priklauso keliems savininkams, norint mišką kirsti, būtina gauti jų visų ar įgaliotų asmenų raštišką sutikimą.
Norint gauti leidimą kirsti mišką, reikėtų kreiptis į Valstybinės miškų tarnybos teritorinį poskyrį arba pateikti prašymą per Aplinkosaugos leidimų išdavimo sistemą ALIS. Įprastai gauti leidimą užtrunka 5 arba 15 darbo dienų po to, kai buvo pateikti biržių atrėžimo dokumentai ir prašymas.